Empires rise, empires fall…

Fight-Club-1999

Imperia powstają, rosną, przeżywają rozkwit, a na koniec upadają. Historia lubi się powtarzać. Wczorajsze głosowanie w UK jest znakiem, znakiem, że świat się zmienia i coś, co było przyjmowane za pewnik wcale takie nie musi być.

Pewnie słyszałeś o Imperium Rzymskim, może o Złotej Ordzie, o Cesarstwie Chińskim, o Aleksandrze Wielkim. Może nawet czytałeś o potędze Anglii, Francji, Hiszpanii i Holandii w czasach kolonialnych. Dziś po nich pozostały tylko artefakty, sporo ruin w Europie po Rzymianach, Wielki Mur w Chinach, parę nazw, trochę ukradzionych dóbr z kolonii, pełne muzea w Paryżu i Londynie, nazwy miast w Azji i Ameryce. I tyle.

Cesarstwo Rzymskie upadło przez dekadencje i degrengoladę jego mieszkańców, podbite przez barbarzyńców, potem było prawie 1000 lat średniowiecza. Dzisiaj w Europie mamy uchodźców, którzy pełnią rolę Wizygotów i Ostrogtów. W tym samym czasie politycy się cieszą i opracowują maksymalny rozmiar spłuczki… Tytanic właśnie przywalił w górę lodową, orkiestra gra nadal, pary w drogich sukniach i smokingach wirują na parkiecie, przecież ten projekt jest niezatapialny, tylko idioci uciekają do szalup, tylko idioci głosują, za opuszczeniem okrętu.

Pamiętasz może rok 1929 i Czarny Piątek? Po nim przyszedł Wielki Kryzys, Wielka Depresja i wielkie bum w 1939. Każdy wie jak kończy się niezadowolenie mas, nad którymi pochyli się szaleniec i poprowadzi ich do walki z wrogiem. A może jednak nie każdy, bo wybory w krajach Europy pokazują, że jednak dotychczasowy establishment się niczego nie nauczył. Na korytarzach Komisji Europejskiej zasłyszałem dzisiaj: “To referendum pokazuje, że jest coraz więcej idiotów. Jest mi smutno z tego powodu.”. Żadnego uderzenia się w pierś, żadnego “Cholera, spierdoliliśmy coś, musimy się poprawić”, żadnej pokory, że może coś nie działa, że trzeba coś poprawić, żeby obywatele czuli, że Unia jednak im coś daje. Roztkliwiające filmy o EU za pieniądze podatnika najwyraźniej już nie wystarczają. Załoga wieży z kości słoniowej patrzy na okolicę jak Saruman z Isengardu i dziwi się, że ich wyimaginowane rozwiązania nie cieszą tłuszczy, że ubogacanie kulturowe nie cieszy obywateli i że ludzie już mają dość pięknych haseł, a chcą konkretnych rozwiązań u nich w domu, w miasteczku, w okolicy.

Nowe Średniowiecze nie jest dobrą opcją. Powtórzenie scenariusza z 1939 roku będzie jeszcze gorszą. Problem w tym, że świat nie będzie lepszy tylko dlatego, że ktoś uważa, że tak musi być. Ktoś musi tego dopilnować, a walka z terrorystami za pomocą kredek nie działa. Jeśli oczekujesz, że po wypuszczenie tygrysa z klatki będzie się on zachowywać jak miły kiciuś, bo przez rok puszczałeś mu filmy o Garfieldzie i Filemonie, to prawdopodobnie jesteś w błędzie. Może niektórzy nawet będą sobie z tym tygrysem zrobić selfika – jeden geniusz robił sobie taką słit focię z porywaczem samolotu na Cyprze. Jeśli zwierzak ich zeżre, to jest to najlepszy przykład na to, że Darwin miał rację i ewolucja działa, usuwając z puli genów te najgorsze.

Może jestem niepoprawnym optymistą, ale mam nadzieję, że Europa, która dostała żółta kartkę od Brytyjczyków jednak weźmie to sobie do serca, skończy wariackie tańce i w końcu zabierze się za łatanie kadłuba, w którym woda chlupocze coraz głośniej. Jeśli nie, na koniec nie pozostaną nam tylko słowa Greka Zorby: “Jaka piękna katastrofa”.

Advertisements

3 thoughts on “Empires rise, empires fall…

 1. dahutt June 30, 2016 / 7:01 pm

  Czołem – sporo uproszczeń, ale niestety z myślą przewodnią się zgadzam. Choć bardzo tego nie chcę.

  Like

  • piachoo July 1, 2016 / 8:44 am

   Patrząc na to co się dzieje obawiam się, że w najbiższych latach wydarzy się sporo rzeczy, których byśmy woleli uniknąć. I to co kierownictwo UE od piątku zrobiło tylko to potwierdza.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s