Gdy księgowi zastępują wizjonerów – demony …. umierają z nudy.

Image result for boring accountant

 

Wybrałem się ostatnio na Festiwal Filmów Kultowych w Gdańsku. Obejrzałem parę filmów klasy B, C albo i D. Tworów bez fabuły, beznadziejnie nakręconych z cudacznymi efektami, często nie do zniesienia na trzeźwo. A jednak kultowych. Nakręconych 30, 40 albo i 50 lat temu. Oglądanych do dziś. Zastanawiałem się co będą oglądać widzowie za kolejne 20 lat i co uznają za kultowe. Kung Fury, Iron Sky, Inglorious Basterds? Czy może jednak ogromne hollywoodzkie produkcje, bez fabuły, bez klasy i stylu, ale z niezłymi efektami?

Dzisiaj decyzje o tym, czy coś zaistnieje podejmują głownie księgowi. Wspomagają się marketingowcami, ustalają rynek docelowy, wrzucają wszystko do excela, ten liczy słupki i na koniec BINGO! Kasa się zgadza – będzie film! Moment…. jeszcze nie. Teraz siadają nad scenariuszem komisarze ds. politycznej poprawności, sprawdzają czy wśród aktorów występuje wystarczająca liczna kobiet, homoseksualistów i mniejszości. Analizują czy nie tryska za dużo krwi, bo PEGI-13 ma swoje wymagania (a wg marketingowców tacy kupują najwięcej figurek), czy nie widać czasem kobiecych sutków, bo to zgroza, czy nikt nie mówi grubas, bo body shaming, czarnuch, bo rasizm i czy Mahomet nie jest obrażany, bo islamofobia…. I powstaje gniot, bo myśl pasjonata i wizjonera została wielokrotnie odsączona i odwirowana z jakiejkolwiek oryginalności i kultowości. Zostaje produkt podobny do tysiąca innych, superbohaterowie mają tylko inne moce albo zamiast prawników mamy detektywów. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda.

Kilkadziesiąt lat temu nikt nie przejmował się, czy jakiś grubas popłacze się gdy w filmie usłyszy „Zabieraj stąd tłustą dupę” albo Afroamerykanin poczuje się urażony, bo „Skopanej czarnej dupy, nie ma już co palic, bo i tak jest czarna”. Gołe cycki nie raziły nikogo, nikt nie ustalał parytetów, a Ripley, Sarah Connor i wiele innych kobiet rozwalały obcych czy roboty lepiej niż ich koledzy. Dzisiejszy paradoks: wypruwanie flaków na ekranie gorszy mniej niż gołe ciała i sceny seksu…. Kiedy wychodzi gniot w postaci nowych Ghostbusters okazuje się, że winnym jest nie słaby film, tylko męska szowinistyczna patriarchalna opresja kobiet. Rozumiem reżysera, bo on jakoś przed producentem musi się wytłumaczyć ze zmarnowanej kasy i źle wykonanej roboty, ale opinia publiczna też?

Podobny schemat to domena dzisiejszej branży motocyklowej. Kiedyś inżynierowie prześcigali się w pomysłach kto uzyska coraz bardziej absurdalną prędkość i przyspieszenie a zawieszenie czy hamulce – kto by się takimi drobiazgami przejmował. Powstawały motocykle jak Vincent Black Shadow czy Suzuki TL-1000 „the widowmaker”. Przekręcenie manetki skutkowało wystrzeleniem do stratosfery a w pakiecie powrotnym na ziemie pomagały średnio sprawne hamulce i kiepskie zawieszenie. A jednak do dziś nie straciły statusu kultowości, mimo, lub raczej dzięki swojemu irracjonalnemu charakterowi. Dzisiaj silniki są dławione przez coraz bardziej absurdalne normy EURO, koszty są przeliczane przez księgowych, wszystko musi być ułożone, ciche i bezpieczne. Dzisiaj Harley nazywany jest motocyklem dentystów. Z rzadka powstaje coś jak MTT Y2K czyli motocykl z silnikiem odrzutowca i mocą 320KM albo bardziej ułożone Kawasaki H2R z turbiną jak w helikopterze, 310KM mocy i ponad 1.5KM/kg wagi. Gdzie się podziali szaleńcy, którzy chcieli zrobić coś tylko dlatego, że wierzyli, że się uda i warto spróbować dla samej radości próbowania?

Świat staje się bezpieczny, nudny, poprawny politycznie i coraz mniej kultowy. Jeśli gdzieś jest szaleniec, którzy chce zrobić coś szalonego to niech się weźmie do roboty, bo inaczej niedługo wszyscy pomrzemy z nudów….

PS Jeśli znacie jakiś film kultowy z najnowszych czasów dajcie znać – może mój pesymizm jest nieuzasadniony.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s